Navisys s.r.o.

Baseball Hroši Brno

Historie klubu

V průběhu sezóny 2003 došlo v rámci Malé baseballové ligy k zásadní reorganizaci, která se dotkla všech kategorií včetně kategorie žáků. Zatímco jarní část sezóny proběhla ještě podle “starých pravidel” založených na principu rovnosti všech hráčů a volného přístupu k tréninkům na bázi dobrovolného kroužku, podzimní část byla ve znamení přeměny větší části MBL v profesionálně fungující sportovní klub s ambicemi na solidní umístění kategorií mladší a starší kadeti v rámci mistrovství republiky. Malá baseballová liga tak, jak jsme ji znali doposud, zůstala v kategorii přípravky a v současné době se uvažuje s rozšířením působení MBL na vytypovaných školách formou T-ballu, což je stativová varianta baseballu.

Tyto změny byly vyvolány naléhavou potřebou zkvalitnit organizaci klubu, tréninkovou činnost (jak ze strany hráčů, tak ze strany trenérů) a vytvořit tým ,který plynule naváže na činnost MBL a umožní hráčům starším než 12 let pokračovat v baseballu bez nutnosti přestupů do jiných klubů. Tyto přestupy znamenají vždy velký odpad hráčů protože jen ti nejlepší mají šanci – každý klub samozřejmě preferuje vlastní odchovance.

Příprava těchto změn probíhala od sezóny 2003. Zahájením podzimní části sezóny se na baseballové scéně objevil nový klub Hroši Brno. Název klubu a jeho znak (hroch) naznačují přímou návaznost na MBL. Přestože ve vedení nového klubu vidíme stále stejné tváře, došlo k zásadním změnám v organizaci klubu, práci vedení klubu a v tréninkové činnosti. Hráči byli rozděleni do nově vzniklých kategorií (žáci, mladší kadeti a starší kadeti). Dostatek kvalitních trenérů umožnil vhodné přeskupení sil tak, že po dlouhé době mohou opět trenéři se svými týmy absolvovat turnaje a zápasy a nedochází tak k situacím kdy mužstvo na zápas doprovází trenér který hráče vůbec nezná. Do tréninkové činnosti byli zapojeni i někteří hráči z kategorie starší kadeti, kteří pomáhají především v přípravce a žácích.

Změny v chodu kategorie žáci se projevily ihned po zahájení podzimní části sezóny. Někteří z hráčů si jen těžko zvykali na nový přístup trenérů k přípravě, náročnost tréninků a důslednost při evidenci docházky na tréninky a zápasy. Zdá se, že překvapeni byli i někteří z rodičů zvyklých na původní benevolentní přístup k trénování. Důsledkem toho byl dobrovolný odchod několika hráčů . Na druhou stranu je však třeba říci, že do klubu se nově přihlásili hráči přicházející z jiných baseballových klubů (doposud hráči z MBL spíše odcházeli do Draků a Techniky) a dále byli k trénování v kategorii žáci přizváni vytipovaní hráči z přípravky, takže celkově se počet hráčů zvýšil a podstatně se zlepšila celková kvalita týmu.

Nově byly zavedeny nedělní tréninky pálení v areálu f. Lanarest, které se mimořádně osvědčily. Zvlášť příjemně překvapila vysoká účast na těchto trénincích. V této souvislosti je třeba upozornit hráče i rodiče na to, že nedělní pálkařské tréninky jsou nedílnou součástí tréninkového plánu a účast na nich není dobrovolná , jak se někteří z hráčů domnívají. Evidence docházky probíhá i zde a účast na trénincích je jedním z nejdůležitějších předpokladů zařazení hráče do základního výběru.

Noví trenéři od začátku nasadili poměrně tvrdý režim a staří i nově příchozí hráči šli viditelně výkonnostně nahoru. Na tradičním mezinárodním turnaji v pavilonu Z se sice tým neumístil nejlépe, předposlední místo však neodpovídá předvedené hře. Další měření sil na Vánočním turnaji v Blansku již skončil o poznání lépe, když mužstvo Hrochů získalo třetí místo s jedinou prohrou (každý z týmů, vítěze nevyjímaje prohrál nejméně jeden zápas). Trenéři žáků, přestože pracují pro klub teprve krátkou dobu, dokázali svým přístupem, že jsou schopni z malých Hrochů udělat tým který bude porážet nejsilnější soupeře ve své kategorii. Jejich tréninky měly od začátku vysokou kvalitu. Změny k lepšímu si asi každý povšimnul, a proto je třeba alespoň touto formou trenérům poděkovat a vyjádřit přesvědčení že s Hrochy zůstanou i v dalších sezónách.

Tým Hroši–žáci byl první kategorií, která získala nové dresy. Tyto dresy, původně ohlášené až na jaro, byly rodiči zakoupeny již v průběhu podzimu. Důvodem byla snaha dobře reprezentovat tým na mezinárodním turnaji v pavilonu Z. Přes poněkud zrychlený průběh objednávání a dodávky dresů dopadla celá akce velmi dobře a modré dresy hrochů byly jistě nejhezčí na celém turnaji. Dresy byly pořízeny za polovinu oficiální ceny, druhá polovina byla sponzorským darem firmy Uniform Express.

Závěrem je také třeba poděkovat všem rodičům kteří pomáhají týmu Hrochů, ať už se pomoc týká sponzorování týmu, dopravy hráčů na zápasy a turnaje, nebo je vyjádřena tichou podporou myšlenky rozvoje baseballu kterou projevují tím, že umožňují svým dětem navštěvovat tréninky, zápasy a ostatní klubové akce.